hr / eng

programme

line

WARMING UP

April 28 – May 4 | opening April 28 at 7pm – Hrvoje Hiršl: Resonance (The Bell) – sound installation @ SEK hall

April 28 at 9pm – Anthea Caddy & Miodrag Gladović: The Limen Cycle @ French Pavilion (50′)

May 2 at 7pm – Robert Barry: How To Write About Contemporary Music (Without Boring Your Readers) – lecture @ Music Academy (60′)

May 3 at 6pm – Robert Barry: The Future Of Music: How Criticism Changed Music – And Why It Needs To Change It Again – lecture @ Music Academy (60′)

May 3 at 9pm – Explicit Music presents: Isabelle Duthoit & Franz Hautzinger @ Theatre &TD semicircular hall (40′)

MAIN PROGRAM | May 4 – May 8
permanent exhibitions:

Pajo’s Sound Tracks and Music of the Universe (introduction to Dragan Pajić Pajo’s archive) @ Theatre &TD caffe bar || OZAFIN ALU presents: Karlo Pavičić Ravlić: Media telephone @ Theatre &TD caffe bar || Digital Rendez-vous presents: Scenocosme: Acousmaflore – interactive audiovisual installation @ Theatre &TD atrium

WEDNESDAY, May 4

6pm – Pajo’s Sound Tracks and Music of the Universe – project presentation of digitalisation and organisation of Dragan Pajić Pajo‘s archive @ Theatre &TD caffe bar (30’)

7pm – Pioneers of the Factory of Sound @ MM Centre (20′)

8pm – Hrvoje Hiršl: Resonance (The Bell) – performance @ SEK hall (30′)

9pm –  Telcosystems & BJ Nilsen@ French Pavilion (40′)

10,30pm Šumovi protiv valova @ Theatre &TD big hall (75′)

11,59pm – Defibrillator – concert dedicated to Daniel Buess @ Theatre &TD semicircular hall (50′)

THURSDAY, May 5

6pm – Ivan Marušić Klif: Everything starts somewhere… – lecture @ SEK hall (60′)

7,30pm – Telcosystems: Resonanz – audiobook presentation @ Theatre &TD caffe bar (45′)

8pm – Digital Rendez-vous presents: Scenocosme: La Maison Sensible + Metamorphy – opening – interactive audiovisual installations @ Gallery SC (till the end of Showroom)

9pm – S/UMAS Ensemble for Contemporary Music of the Academy of Arts of the University of Split @ Theatre &TD semicircular hall (50′)

10,30pm – Chris Cutler & Fred Frith & Heike Liss & Susana Santos Silva @ Theatre &TD big hall (70′)

11,59pm – Interstellar Records presents: Opcion/Herbst @ MM Centre (40′)

FRIDAY, May 6

6pm – Tim Hodgkinson: Music and the Myth of Wholeness – talk led by Robert Barry @ Theatre &TD caffe bar (50′)

7pm – Alvin Lucier: Vespers – performed by OZAFIN ALU students @ French Pavilion (15′)

7,30pm – Ivan Marušić Klif: Everything starts somewhere… – audiovisual performance @ SEK hall (45′)

8,30pm – Black Page Orchestra (program: Glojnarić, Ivičević, Kranebitter, Muntendorf, Schubert) @ MM Centre (60′)

10pm – Diego Espinosa: Items, Machines and the Performing Body as Instruments (program: Applebaum, Espinosa, Lach, Morales Murguia, Schwitters, Veličković) @ Theatre &TD semicircular hall (60′)

11,30pm – Fred Frith & Tim Hodgkinson @ French Pavilion (50′)

SATURDAY, May 7

6pm – OZAFIN ALU presents: Roko Crnić: Chair, Table and Stool (1st part) @ Carpenter’s Workshop in SC (20′)

7pm – OZAFIN ALU presents: Roko Crnić: Chair, Table and Stool (2nd part) @ SEK hall (20′)

8pm More light program: Ivičević, Lucier, Morales Murguia, Wettl || performers: Lightune.G, Farszky, Konfic, Pinjušić Bužančić, Sinković @ Theatre &TD big hall (50′)

9,15pm – Maja Osojnik & Patrick Wurzwallner aka ZSAMM: Let Them Grow @ MM Centre (50′)

10,30pm – Stian Westerhus @ French Pavilion (60′)

11,59pm – MMessy Oscillators 2.0 @ Theatre &TD semicircular hall (45′)

SUNDAY, May 8

4DSOUND: Spatial Sound and Immersive Sonic Environments | Showroom’s Trip to Spatial Sound Institute in Budapest | live shows: Gábor Lázár & Davor Sanvincenti | Paul Oomen, 4DSOUND founder – presentation | spatial compositions | departure at 9am from the Student Centre, Savska 25 | arrival back to Zagreb around 10pm

partners’ program & recommendation
May 6 & 7 at 8pm
Marjana Krajač: Choreographic Phantasy No. 2 @ Dom HDLU (55′)

May 24 at 9pm
Odzvuk Izloga suvremenog zvuka: Trio Gig @ Theatre &TD semicircular hall